6-godzinny dzień pracy… w Göteborgu

adze Göteborga, drugiego co do wielkości miasta Szwecji o półmilionowej populacji, wprowadziły od poniedziałku zamiast 8-godzinnego 6-godzinny dzień pracy  w ramach tej samej pensji.

Roczny eksperyment obejmie 70 pracowników gminnego domu opieki nad osobami starszymi.

Jak podaje „Rzeczpospolita” projekt wymaga zatrudnienia 14 dodatkowych współpracowników i pochłonie 8 mln koron (ok. 850 tys. euro). Władze miasta uważają jednak, że może się to opłacać.

+ Mamy nadzieję, że skrócenie czasu pracy wpłynie pozytywnie na zdrowie pracowników oraz zmniejszy ich absencję – twierdzi Johanna Leppaenen, odpowiedzialna za domy opieki w Göteborgu.

Miasto o ocenę eksperymentu poprosiło naukowców, którzy jednocześnie będą monitorować inną podobną placówkę w Göteborgu, gdzie opiekunowie wciąż pracują osiem godzin dziennie. W obu miejscach pracownicy przejdą badania kontrolne.

Jeśli hipoteza o pozytywnych skutkach skrócenia czasu pracy potwierdzi się, samorząd Göteborga chce wprowadzić podobne zmiany w kolejnych podległych sobie instytucjach.

Decyzję o wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy w Göteborgu podjęła wiosną 2014 roku lewicowa koalicja Partii Socjaldemokratycznej, Partii Lewicy oraz Partii Zielonych. Opozycja oceniła, że  to „populistyczny projekt, w dodatku bezsensowny ekonomicznie”.

W praktyce wielu Szwedów nie przepracowuje pełnych ośmiu godzin dziennie. Na przykład jednym z przywilejów pracownika może być jedna godzina wolnego tygodniowo z przeznaczeniem na ćwiczenia relaksujące.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę