4 maja – święto św. Floriana, patrona strażaków i hutników

4 maja obchodzone jest w Kościele wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Floriana. Swoje święto patronalne tego dnia obchodzą strażacy i inni pracujący,  wykonujący zawody związane z ogniem, m.in. hutnicy.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest oficjalnie od 1998 roku. W Polsce Dzień Strażaka, w dzień patrona św. Floriana, został ustanowiony przez Sejm w 2002 roku, po nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Pełniący niebezpieczną i pełną wyrzeczeń służbę strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy – to od lat najbardziej szanowana przez Polaków grupa zawodowa. Daleko, daleko w tyle w rankingu zaufania za ogniomistrzami zostają np. politycy.

Krajowym kapelanem strażaków, zarówno państwowej straży pożarnej, jak i druhów ochotników, jest metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Święty Florian, patron strażaków żył w latach 250–304. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na śmierć. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns na terenie dzisiejszej Austrii.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę