4 maja – święto strażaków i hutników

4 maja, we wspomnienie męczeńskiej śmierci swojego patrona – św. Floriana, święto obchodzą strażacy i hutnicy. Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest oficjalnie od 1998 roku. W Polsce Dzień Strażaka został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku, po nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Pełniący niebezpieczną i pełną wyrzeczeń służbę strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy – to od lat najbardziej szanowana przez Polaków grupa zawodowa.

Z okazji ich święta strażakom, hutnikom i przedstawicielom innych zawodów związanych z ogniem (bo ich patronem także jest św. Florian) życzenia złożył przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Wszystkim strażakom i hutnikom, a także kominiarzom, garncarzom, piekarzom oraz mieszkańcom miasta Chorzowa z okazji Dnia Świętego Floriana składam w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i dumy z wykonywanego zawodu. Przede wszystkim bezpiecznej pracy, bo Św. Florian, to patron zawodów trudnych – napisał Piotr Duda.

Święty Florian, patron strażaków żył w latach 250–304. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na śmierć. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns na terenie dzisiejszej Austrii.

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę