35 lat „Solidarności” – WZD Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” Regionu Gdańskiego

– Minęło 35 lat od powstania „Solidarności”, ale nadal są postulaty z 1980 r., które dotąd nie zostały zrealizowane – mówił Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego podczas uroczystego Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 6 października w sali Akwen w Gdańsku.

Zdjęcia: Olga Zielińska

 

Przewodniczący Sekcji przywołując historię oświatowej „Solidarności” wiele uwagi poświęcił strajkom: w Urzędzie Wojewódzkim w listopadzie 1980 r., szkolnemu w 1993 r. oraz głodowemu w 1994 r. w Warszawie.

– W 1980 r. podczas strajku w Urzędzie Wojewódzkim przygotowano 148 postulatów – mówił Wojciech Książek. – Pierwszy z nich mówił o konieczności zwiększenia procentowego udziału oświaty w podziale dochodu narodowego. Wtedy odpis na oświatę wynosił 3,2 proc. O ten postulat cały czas od lat walczymy. Dziś odpis na oświatę wynosi zaledwie 2,7 proc.

Niezrealizowane postulaty znalazły odzwierciedlenie w przyjętym jednogłośnie przez delegatów stanowisku w sprawie sytuacji w oświacie w XXXV rocznicę NSZZ „Solidarność”, w którym m.in. czytamy: „Niestety, władzom oświatowym czasami brakuje wizji edukacyjnej, zastępują ją chaotyczne działania i zrzucanie na organy prowadzące szkoły coraz to nowych zadań, bez dodatkowego ich finansowania. W zamian upraszcza się procesy likwidacyjne i prywatyzacyjne, co czasami prowadzi do niejasnych przekształceń własnościowych, do przedmiotowego traktowania dyrektorów i nauczycieli jako ludzi „wynajętych do pracy”. Nie ma to nic wspólnego z pojmowaniem edukacji jako wartości narodowej”.

Życzenia wytrwałości w pracy i sukcesów na niwie związkowej przekazał delegatom z okazji Światowego Dnia Oświaty, które obchodzono 5 października, Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Przewodniczący Krajowej Sekcji podkreślił, że sytuacja oświaty wciągu ośmiu lat znacznie się pogorszyła, a dziś jest wyjątkowo dramatyczna. Zaapelował również o liczny udział w manifestacji, która ma się odbyć 14 października w Warszawie.

Do życzeń przyłączył się także Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

– Życzę wam, abyście mieli jak najmniej problemów, abyście z optymizmem mogli patrzeć w przyszłość. Dziękuję wam, dziękuję wszystkim członkom „Solidarności”, którzy angażowali się w walkę o wolną, lepszą Polskę – mówił Krzysztof Dośla.

Podczas uroczystości uhonorowano szczególnym wyróżnieniem mec. Bogumiła Soczyńskiego. Wręczono także szczególnie zasłużonym członkom „Solidarności” Odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”.

Uroczystość uświetnili występem artystycznym satyrycy Marcin Wolski i Ryszard Makowski.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę