30 lat „Solidarności Walczącej”

Zapraszamy na obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 30. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej”, organizowane przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

31 sierpnia – Gdańsk

Godz. 16:00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku przez delegacje uczestników konferencji

Godz. 19:30 – Sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. Doki 1, Uroczysty Zjazd w 32 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicę utworzenia „Solidarności Walczącej” – „Drogi do Niepodległości”. W programie:

- Wystąpienia gospodarzy (NSZZ „Solidarność” – Tadeusz Majchrowicz, Europejskie Centrum Solidarności – Basil Kerski, IPN – dr Łukasz Kamiński, FPIH – Andrzej Kołodziej)

- Wystąpienia zaproszonych gości oficjalnych

- Oficjalne wystąpienie przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego,

- koncert okolicznościowy w wykonaniu młodzieży („Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej – Zakazane piosenki – 30 lat później”).

1 września – Gdynia

Przed konferencją, rano (4:45) delegacje uczestników (poczty sztandarowe) składają kwiaty na Westerplatte.

Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9, w Gdyni

Konferencja „Drogi do Niepodległości”

Konferencja Organizacji Opozycyjnych i Podziemnych – ich wkład w walkę o niepodległość w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicę powstania Solidarności Walczącej.

8:45 – Wystąpienie gospodarzy – wprowadzenie (IPN) dr Łukasz Kamiński i (ECS) Basil Kerski,

Część I – Droga do Solidarności, prowadzenie dr hab. Mieczysław Golon

9:00 – ROPCiO (Andrzej Czuma)

9:25 – KOR (Jan Lityński)

9:50 – WZZ (Andrzej Kołodziej)

10:15 – Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (Marek Stępa)

10:40 – RMP (Aleksander Hall)

11:05 – KPN (Leszek Moczulski)

11:30 – SKS (Bronisław Wildstein)

Część II – Solidarność

12:00 – Geneza ruchu (IPN) Tomasz Kozłowski

12:20 – Struktura (IPN) Grzegorz Wołk

12:40 – I Zjazd NSZZ „Solidarność” i Posłanie do narodów Europy Wschodniej (IPN) Grzegorz Majchrzak

13:00 – Dyskusja

ok. 14:00 PRZERWA OBIADOWA – (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia – rozstawione stoły)

prowadzenie dr hab. Grzegorz Berendt

15:00 – Wprowadzenie Stanu Wojennego (IPN) Jan Olaszek

15:20 – Konspiracja, powstanie TKK (Zbigniew Bujak)

16:00 – Dyskusja

Część III – Organizacje podziemne – 30 lecie powstania Solidarności Walczącej

16:30 – Geneza powstania (Kornel Morawiecki)

16:50 – Struktura (Andrzej Myc)

17:10 – Formy działania (Wojciech Myślecki)

17:30 – Wspieranie NSZZ Solidarność i ruchów niepodległościowych (Andrzej Kisielewicz)

17:50 – Przedstawicielstwa zagraniczne (Włodzimierz Strzemiński)

18:20 – Konspiracja w konspiracji – przygotowanie do czynnego oporu – (Roman Zwiercan)

18:40 – Dyskusja

19:00 „Przesłanie Solidarności dla Europy i Świata” – debata – przedstawiciele ECS, IPN, NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej (Basil Kerski, Łukasz Kamiński, Piotr Duda, Kornel Morawiecki)

Ok. 20:00 – „Biesiada z bardami pod parasolami” (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia – rozstawione stoły)

 2 września – Gdynia

Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia – ul. Rotterdamska 9 w Gdyni.

Konferencja c.d.

Część IV – Organizacje konspiracyjne (prowadzenie dr Konrad Knoch ECS)

9:40 – Solidarność Walcząca (Wojciech Myślecki)

10:00 – OKOR (Janusz Szkutnik)

10:20 – KPN (Leszek Moczulski)

10:40 – PPN (Romuald Szeremietiew)

11:00 – FMW (Robert Kwiatek)

11:20 – LDPN Niepodległość (Jerzy Targalski ”Józef Darski”)

11:40 – NZS

12:00 – czas do ustalenia (rezerwa)

12:40 – Podsumowanie (IPN) Grzegorz Wołk

13:00 – Dyskusja

ok. 13:30 PRZERWA OBIADOWA (teren przy Sali Konferencyjnej – rozstawione stoły)

Część V – Wolna Polska Gwarancją Wolnej Europy i Świata

14:30 – Działania na Wschodzie, Czechosłowacja – „Wydział Wschodni” Solidarności Walczącej

Wystąpienia gości zagranicznych m.in. przedstawicieli byłych organizacji opozycyjnych:

14:50 – Opozycja Białoruska albo przedstawiciele Polaków na Białorusi (Valery Bujval, Siarhiej Papkou)

15:10 – Gruzja (Tarieł Gwiniaszwili, Wachtang Dzabiradze, Aleksandr Rusiecki)

15:30 – Estonia (Valeri Kalabugin, Lagle Parek, Kalle Jürgenson, Trivimi Velliste)

15:50 – Litwa (Leonardas Vilkas, Adas Jakubauskas, Saulius Pečeliūnas, Andrius Tučkus, Tadas Vyšniauskas, Genovaitė Šakalienė)

16:10 – Ukraina (Oles Shevchenko, Ali Khamzin, Snaver Kadyrov, Shevket Kaibullaiev, Shevket Kaibullaiev)

16:30 – Rosja (Podrabinek Alexander)

16:30 Dyskusja

ok. 17:30 – Zakończenie

Integralną częścią obchodów będą wystawy plenerowe i wewnętrzne ustawione (poza „Miasteczkiem Wystawowym” w Gdyni) przed i w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę