W hołdzie ofiarom reżimu na Ukrainie

Na siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku powiewa flaga związku w żółto-niebieskich barwach – znak solidarności z narodem ukraińskim upominającym się o prawa obywatelskie i walczącym z upadającym pod naporem protestów reżimem. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców.


fot. Paweł Glanert

 

Związkowa chorągiew jest opuszczona do połowy masztu w hołdzie ofiarom protestów na Ukrainie. „Solidarność” na fladze jest w kolorze żółtym, a tło – niebieskie. – To wyraz hołdu dla osób, które zginęły podczas wydarzeń na Ukrainie, dlatego flaga umieszczona została w połowie masztu. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców, a taki symboliczny gest wspierający walczących o wolność i demokrację jest potrzebny. Zdecydowaliśmy, aby w tych trudnych dniach dla Ukrainy rozpoznawalna na całym świecie flaga „Solidarności”  zmieniła swoje kolory – mówi Piotr Duda przewodniczący KK NSZZ „S”.

Niebiesko-żółta flaga „Solidarności” w barwach ukraińskich na budynku – siedzibie Związku będzie wisiała do piątku. Tego bowiem dnia w całej Polsce odprawione będą msze św. za ofiary wydarzeń na kijowskim Majdanie oraz w intencji pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. 28 lutego  prezydium Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskim ogłosiło dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy.

Regiony nadgraniczne „Solidarności” przygotowują konwój z transportem humanitarnym na Ukrainę. Gromadzone są przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej. Transport jest finansowany ze zbiórki wśród członków Związku.

Dramat rozgrywa się 84 km od granicy z Polską, półtorej godziny jazdy samochodem – we Lwowie Ukraińcy, zbuntowani się przeciwko ciążącej ku Rosji upadającej władzy, opanowali budynki administracji. Na terenach dawnej Rzeczpospolitej ostała się ukraińska świadomość narodowa, niestety w latach ostatniej wojny – antypolska.

W dziesiątkach miast i miasteczek padły, zwalone ukraińskimi rękami, pomniki Lenina.

Nieco dalej, 638 km od polskiej granicy, w Kijowie, toczyła się regularna bitwa. Do zasłaniających się tarczami, kryjących się za barykadami demonstrantów strzelali milicjanci wierni reżimowi Wiktora Janukowycza. Według napływających z Kijowa informacji śmierć od kul poniosło około stu osób. W szpitalach jest  około tysiąca rannych. Ci, którzy pozostali na placu Niepodległości trwali, trzymali pozycje, bronili się i szturmowali. Odrzucili kompromis z satrapą. Prezydent Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu i został pozbawiony władzy uchwałą Rady najwyższej Ukrainy. Nie wiadomo gdzie aktualnie przebywa. Trwa formowanie rządu tymczasowego i budowa nowych struktur państwa. Sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada jest dramatyczna. Ofiara życia stu uczestników protestów na Majdanie nie pójdzie na marne jeśli przywódcy protestu  dokonają sanacji swojej ojczyzny w sposób demokratyczny, z poszanowaniem praw obywatelskich i z szacunkiem do współobywateli, porzucając ciągle żywy nurt wywodzący się z OUN UPA.

Dla losów tego narodu wymowne są dzieje rodziny duchowego grecko-katolickiego przywódcy Ukrainy w trudnym wieku XX – Sługi Bożego arcybiskupa Andrzeja Romana Szeptyckiego.   Jego brat – błogosławiony archimandryta Kazimierz (ojciec Klemens), Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zmarł w 1951 roku w więzieniu sowieckim. Drugi z braci – Stanisław był   polskim generałem, dowódcą armii Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r. NKWD zamordowało jego brata Leona wraz z żoną Jadwigą,miłośniczką pieśni ukraińskich. Brat Aleksander był jedną z pierwszych ofiar pacyfikacji Zamojszczyzny przez Niemców, zamordowanym w 1940 r. w Rotundzie Zamojskiej.  Bratanek i chrześniak metropolity Andrzej Szeptycki jako oficer rezerwy otrzymał zezwolenie biskupa na udanie się na front. Został zamordowany w Katyniu.

Przewodniczący „S” Piotr Duda apeluje nie tylko do członków Związku, ale również do wszystkich, ktorzy chcą w ten sposób wesprzeć Ukraińców, o przekazywanie środków na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” Nr rachunku 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 Tytułem:„UKRAINA” Wszelkich informacji udziela Tadeusz Majchrowicz – tel. 512 983 530 W imieniu organizatora zbiórki pieniędzy informacji udziela Paweł Krzeszowski z Regionu Świętokrzyskiego – tel. 533 263 987.

ASG

Download PDF
Powrót Drukuj stronę