Coraz częściej praca bez płacy

Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje: rośnie liczba niewypłaconych pensji. Pracodawcy coraz częściej zalegają z wypłatami. Pracownikom – prawie 43 mln zł pensji, państwu – 26 mld zł podatków. Najgorzej jest w branży budowlanej, którą za kilka miesięcy czeka duży kryzys. Z danych PIP wynika, że ponad 5 tys. firm w Polsce nie płaci na czas

- „Solidarność” postuluje od lat, żeby niewypłacanie wynagrodzenia pracownikowi było traktowane jako przestępstwo, a nie tylko wykroczenie – mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK – Rośnie ilość niewypłacanych wynagrodzeń, a do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych nie wpływa proporcjonalnie większa ilość wniosków. To znaczy, ze pracodawcy kredytują się z wynagrodzeń ich pracowników – dodaje Nakonieczny.

Spóźnienia z wypłatami to nie jedyny grzech polskich firm. Pracodawcy coraz częściej nie przestrzegają też czasu pracy. Aż połowa kontrolowanych przez PIP firm ma kłopoty z ewidencją. Nie płacą zatrudnionym za nadgodziny, częstym naruszeniem jest też nieprzestrzeganie przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a za przepracowane weekendy nie ma wolnego.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę