Zapraszamy 22 marca br. na konferencję na temat dialogu społecznego

Zapraszamy Państwa na konferencję na temat dialogu społecznego pt. UKŁADY ZBIOROWE PRACY – KLUCZEM DO PARTYCYPACJI PRACOWNICZEJ realizowaną w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”.

Miejsce i czas konferencji: Sala BHP, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk Śródmieście 22 marca 2024 r. godz. 10.00 ·        

Wśród uczestników– prelegentów i panelistów będą eksperci z Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku, z Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, kwartalnika „Monitor Prawa Pracy”, od Pracodawców Pomorza, z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zgadzając się z tezą / lub nie zgadzając?  że harmonijny rozwój państwa zależy od pokoju społecznego, gwarantowanego stosowaniem polubownych procedur rozwiązywania sporów zbiorowych i konfliktów. Procedury powinny być przejrzyste, tak aby nie powodowały dodatkowych napięć. Jak zatem upowszechnić dobre praktyki w prowadzeniu rokowań zbiorowych?

Obowiązuje akt prawny z innej epoki, który określa, o co, w jakiej sytuacji i kto może strajkować, o co nie można strajkować. Inne są warunki i realia niż w czasach transformacji, w epoce Leszka Balcerowicza, Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Czas już najwyższy na zmianę przepisów sprzed 32 lat, to cała epoka gospodarki. Trzydziestoletni okres obowiązywania ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, uchwalonej w innych warunkach społeczno–gospodarczych, wymusza sam przez się potrzebę zmiany przepisów. Obowiązujące przepisy przestały być gwarantem ochrony pracowniczych praw, a w zakresie dialogu społecznego (tzw. partycypacji pracowniczej), nie wystarczają do osiągnięcia odpowiedniego poziomu upowszechnienia układów zbiorowych pracy.

Do promowania porozumień zbiorowych pracy zobowiązuje nas m.in. unijna dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w krajach UE, której wdrożenie powinno nastąpić do 15 listopada 2024 roku.

Układ zbiorowy pracy to pozorne godzenie ognia z wodą. Podczas konferencji poszukamy odpowiedzi na pytania: Jaką kondycję i znaczenie mają zakładowe i ponadzakładowe układy zbiorowe pracy? Jaka jest dynamika ich zawierania w większych i mniejszych firmach? Gdzie tkwi przyczyna, że tak trudno wynegocjować ponadzakładowy układ zbiorowy pracy? Czy państwo chce promować układy zbiorowe? Czy państwo chce oprzeć się na dialogu społecznym? Czy chce promować rokowania zbiorowe? Patrząc na ostatnie 30 lat widzimy, że państwo nie było zainteresowane, by promować rokowania zbiorowe, mimo, że dialog społeczny powinien być podstawowym mechanizmem gospodarki, a państwo powinno być subsydiarne, mając rolę pomocniczą.

Dopiero w nowelizacji tzw. ustawy pomostowej z lipca br. znalazły się w zapisach kodeksu pracy, rozwiązania zwiększające ochronę osób, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie – sąd na wniosek pracownika będzie nakładał na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Nowe, chroniące związkowców przepisy obowiązują od 22 września 2023 r. Na ile zmiana w kodeksie prawa cywilnego ułatwią dialog społeczny w zakładach pracy?     

Program Konferencji znajdą państwo m.in. na 3 stronie marcowego Magazynu Solidarność.

Zapisy: a.gorski@solidarnosc.gda.pl      

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej