Gdzie i jak mogę szukać pracy?

Ponieważ szukanie pracy to trudne zadanie, więc osoba poszukująca pracy powinna wykazać się aktywnością i konsekwencją w działaniu oraz nie powinna zniechęcać się niepowodzeniami. Nie wolno odkładać w czasie terminu rozpoczęcia poszukiwań, ponieważ każdy mijający dzień oddala nas od zatrudnienia.

 
1.      Kontakty prywatne:
  • odnowić sieć kontaktów ze znajomymi
  • poinformować członków rodziny o tym, że poszukujemy pracy
  • poprosić rodzinę i znajomych o pomoc w sprawie szukania pracy
2.      Pośrednictwo pracy świadczone w urzędach pracy i niepubliczne agencje pośrednictwa pracy:
  • Zaletą urzędów pracy jest powszechny dostęp do informacji, codzienny dostęp do nowych ofert, brak surowej selekcji w doborze kandydatów
  • Zalety niepublicznego pośrednictwa pracy to dostęp do ofert o większym stopniu atrakcyjności, możliwość pozostawienia kwestionariusza zawierającego opis własnych możliwości zawodowych
  • wady publicznego pośrednictwa pracy to duża liczba ofert trudno zbywalnych, proponowane wynagrodzenie zazwyczaj niewiele różni się od najniższej krajowej pensji oraz mała liczba ofert dotyczących wyższego szczebla zarządzania
  • wady niepublicznego pośrednictwa pracy to surowsza selekcja w doborze kandydatów, preferowanie interesów pracodawcy.
3.      Korzystaj z ofert prasowych np. „Polska – Dziennik Bałtycki” wydawana w poniedziałek zawiera dodatek „Praca”, podobnie gazeta ogłoszeń „Anonse”. Warto czytać te ogłoszenia i wybierać odpowiednie dla siebie oferty. Zalety korzystania z ogłoszeń prasowych to: możliwość szybkiego kontaktu telefonicznego z pracodawcą, codzienny dostęp do informacji natomiast wady to: informacja jest dostępna dla nieograniczonej liczby kandydatów, anonimowość pracodawcy, szybka dezaktualizacja ofert pracy
 
4.      Korzystanie z informacji zawartych w książkach telefonicznych, na plakatach, ulotkach. Wady i zalety korzystania z tych źródeł informacji są podobne, jak w przypadku korzystania z anonsów prasowych.
 
5.      Szukać pracy poprzez ogłoszenia na witrynach internetowych. Wadą tej metody jest konieczność stałego dostępu do Internetu, natomiast zalety to dostęp do ogłoszeń ogólnokrajowych i zagranicznych, zamieszczane w Internecie oferty pracy są zazwyczaj bardziej atrakcyjne niż te z gazet. Linki do portali z pracą zamieszczone są w dziale „Linkownia”
 
6.      Uczestnictwo w targach i giełdach pracy. Podczas tego typu spotkań istnieje możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z pracodawcą, zapoznania się z jego ofertą pracy, bezpośredniej prezentacji i złożenia CV. Informacje o mających się odbyć giełdach najczęściej pojawiają się w prasie lokalnej, urzędach pracy, a także w Internecie.
 
7.      Samodzielnie zwrócenie się do pracodawcy. Zawsze warto ułożyć plan poszukiwania pracy i listę firm, w których chcielibyśmy pracować. Z doświadczenia wiadomo, że pracodawcy poszukując kandydata do pracy sięgają po złożone w firmie oferty.
 
8.      Trzeba także pamiętać o planach nowo otwieranych w okolicy przedsiębiorstw, ponieważ w nich zapotrzebowanie na pracowników jest największe.
 
Oprac. Renata Tkaczyk
 
Download PDF
Powrót Drukuj stronę